دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

همانطور که همه ‌ی ما کم‌ وبیش می‌دانیم،نوع خریدوفروش در بازارها عوض شده و بازاریابی سنتی مثل گذشته

همانطور که همه ‌ی ما کم‌ وبیش می‌دانیم،نوع خریدوفروش در بازارها عوض شده و بازاریابی سنتی مثل گذشته چندان تأثیرگذار نیست.

امروزه افراد بیشتر وقت خود را در اینترنت می گذرانند و استفاده از تجهیزات هوشمند مثل موبایل و تبلت و…  و حضور در شبکه های اجتماعی و میزان محبوبیت آن ها در کشور ما نیز نسبت به گذشته گسترش یافته.

اینها همه نشاندهنده این هستند که هر کجا که سیل عظیمی از افراد وجود دارند مسلما بهترین جا برای تبلیغات است. دیجیتال مارکتینگ هم یعنی همین! یعنی استفاده از ابزارهای دیجیتالی برای بازاریابی هر نوع محصول یا خدمت.

در این مقاله قصد داریم در مورد دیجیتال مارکتینگ و ابزارها و مزیت های آن صحبت کنیم.

دیجیتال مارکتینگ

به فعالیت‌هایی که به ‌منظور تبلیغ یک کالا، خدمات، برندها و بررسی رفتار مشتریان در بستر اینترنت و فضای مجازی انجام می‌شود دیجیتال مارکتینگ گفته می‌شود.

شما در این روش بازاریابی بیشتر وابسته به رسانه های دیجیتالی هستید و استفاده از هر نوع رسانه ای که مربوط به کسب و کارهای دیجیتال است می تواند به بازاریابی دیجیتال شما کمک کند.

در دیجیتال مارکتینگ تلاش می شود رفتار کاربران و مخاطبان را از طریق کانال هایی مثل وب سایت، ایمیل، شبکه های اجتماعی بررسی و تحلیل شود تا بتوان بیشترین بازدهی را از بازاریابی بر روی این افراد به دست اورد.

ابزارهای بازاریابی دیجیتال

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

 

در دیجیتال مارکتینگ ابزارهای زیادی وجود دارد که در این بخش به طور خلاصه به معرفی تمام ابزارها و روش هایی که در آن کاربرد دارند می پردازیم.

بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو (SEO)

خیلی خلاصه بخواهیم بگوییم سئو به فرآیند بهینه‌سازی وب‌ سایت برای موتورهای جستجوگر اشاره دارد که در نتیجه آنها، سایت شما بیشتر در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود.

سایت شما بدون سئو همچون انسانی است که انتهای چاه عمیق گیر افتاده و هیچ کسی صدایش را نمی شنود. با رعایت نکات سئو می توانید سایتتان را از این چاه عمیق نتایج گوگل درآورید و صدایتان را به گوش کاربرانی که به دنبال مطالب شما هستند برسانید.

در این روش شما با استفاده از تکنیک‏های طراحی سایت و سئو باید تلاش کنید که جایگاه سایت خود را بهبود بخشید تا کاربران با ارتقا جایگاه سایت در نتایج جستجو و قرار گرفتن در صفحه اول سریع تر و راحت تر به سایت شما دسترسی داشته باشند.

در واقع در این روش شما با بهینه سازی داخلی که شامل کاربرد درست کلمات کلیدی، لینک‏های داخلی و بهینه سازی قالب سایت، سرعت سایت و کلاً بر طراحی سایت دلالت دارد و بهینه سازی خارجی آن مثل لینک‏هایی است که به سایت شما داده می شود سایت خود را برای موتورهای جست و جو بهینه می کنید تا وب سایت شما از رقیبانتان پیشی بگیرد.

پیشنهاد میکنیم مقاله سئو چیست را حتما بخوانید.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یکی از بهترین ابزارها در بازاریابی دیجیتال است که مناسب برای همه ی کسب و کارهای آنلاین با هر سرمایه و بودجه ای است. بازاریابی محتوا یعنی ایجاد محتوا در زمینه کسب و کار خود به منظور شناخته شدن برند شما و افزایش مراجعین آنلاین وب‌سایتتان.

فرقی نمی کند کسب و کار اینترنتی شما کوچک باشد یا بزرگ، سرمایه برای تبلیغات اینترنتی دارید یا نه! در بازاریابی محتوا با توجه به نیاز مخاطبانتان می توانید برای رفع نیازشان محتوا تولید کنید. ممکن است با نوشتن یک مقاله بتوانید نیاز مخاطبانتان را بر طرف کنید یا اینکه یک ویدئوی آموزشی تولید کنید.

شما در بازاریابی محتوا باید تلاش کنید محتوایی ارائه کنید که بتوانید با مناسب‌ترین کلمات مطلوب ترین تأثیر را بر خوانندگان و مخاطبان بگذارید و از طریق ابزارهایی که به نشر این محتوا می‌پردازید مشتریان را به سمت وب‌سایت خود هدایت کنید.

بازاریابی با استفاده از شبکه های اجتماعی

یکی از قدرتمند ترین و تاثیر گذار ترین ابزارها در دیجیتال مارکتینگ شبکه های اجتماعی هستند.

در این روش که با استفاده از نرم افزارهای ارتباط جمعی و راه اندازی کمپین های تبلیغاتی ویروسی می توانید بهترین بازدهی ها را برای هر نوع کسب و کاری بوجود آورید.

در این بازاریابی هدف شما باید این باشد که برند و خدمات خود را به کاربران معرفی کنید ،ارتباط و تعامل بیشتری با مشتریان خود داشته باشید و تلاش کنید که مشتریان را به خود وفادار نگه دارید.

اگر می خواهید در شبکه های اجتماعی موفق باشید باید حضور پر رنگی در آن ها داشته باشید و به نیاز مردم توجه کنید. ببینید مردم چی دوست دارند تا در آن راستا فعالیت خود را در شبکه های اجتماعی انجام دهید.

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی یکی از شایع ترین نوع بازاریابی و تنها راهِ دسترسی آسان به مخاطبانتان است.

ایمیل مارکتینگ ابزاری رابطه ساز است جهت ارسال منظم ایمیل به مشتریان که می تواند مشتریان بالقوه بیشتری را به صورت وفادار نگه دارد.

این ایمیل‌ها معمولاً محتوای تبلیغاتی، ترویجی، پیشنهادی و … دارند و به منظور کمک به ایجاد وفاداری، اعتماد یا آگاهی از برند ارسال می‌شوند.

در این زمینه سرویس دهندگان زیادی فعالیت دارند که دراین قسمت  به معرفی دو سرویس دهنده محبوب در میان کسب و کارهایی که به تازگی تصمیم به استفاده از ایمیل مارکتینگ گرفته‌اند و به دنبال انتخاب یک سرویس دهنده هستند می­پردازیم.

میل چیمپ

میل چیمپ یک سرویس دهنده‌ی غیرایرانی است که شاید بتوان گفت یکی از پرکاربردترین سرویس‌های دنیا می‌باشد. این سرویس برای شروع طرح رایگان دارد و می‌توانید حداکثر ۲۰۰۰ مخاطب و ماهیانه ۱۲۰۰۰ ارسال داشته باشید.

میلر لایت

میلرلایت یک سرویس دهنده‌ی غیرایرانی است، البته با این تفاوت که بخش پشتیبانی مستقر در ایران هم دارد.

با استفاده از طرح رایگان این سرویس می‌توانید تا ۱۰۰۰ مخاطب داشته باشید. تفاوت دیگر این سرویس ارسال ماهیانه بدون محدودیت است، حتی برای طرح رایگان.

پیشنهاد میکنیم مقاله ایمیل مارکتینگ را حتما بخوانید.

بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی یک استراتژی تبلیغاتی نامتعارف است که سعی می‌کند با حداقل هزینه مالی، بیشترین بازخورد را داشته باشد.

کسب و کارهایی که به تازگی کار خود را آغاز کرده اند هیچ وقت نمیتوانند در ابتدا با رقبای خود مقابله کنند. به همین خاطر به جای پول خرج کردن باید ایده خوب داشته باشند.

در نتیجه با به کارگیری بازاریابی چریکی به عنوان استراتژی و ابزاری مناسب می توانید بیشترین بازدهی را دریافت کنید.

بازاریابی چریکی

بازاریابی ویدئویی

خیلی از افراد هستند که دیدن ویدئو ها را به خواندن متون طولانی ترجیح می دهند. به همین دلیل استفاده از بازاریابی ویدئویی مورد توجه بسیاری از کسب و کارها قرار گرفته.

بازاریابی ویدیوئی یکی از انواع بازاریابی دیجیتال و اینترنتی می‌باشد که با استفاده از محتوای ویدیوئی برای ارتقا یک نام تجاری، محصول و یا هرگونه خدمات استفاده می‌شود

شما با هر کسب و کاری می‌توانید از بازاریابی ویدیوئی برای رونق آن استفاده کنید. فرقی نمی‌کند که شما مالک یک شرکت بزرگ تولید لباس برند هستید و یا صاحب یک رستوران کوچک؛ در هر‌صورت بازاریابی ویدیویی مانند فرشته نجات به داد شما خواهد رسید!

در ویدئو مارکتینگ هر چقدر شما بتوانید ویدئوی تاثیر گذار تبلیغاتی بسازید مطمئن باشید خیلی راحت می توانید مخاطبان زیادی را به کسب و کارتان علاقه مند کنید.

تبلیغات اینترنتی

اگر به دنبال گسترش کسب و کار خود به صورت آنلاین هستید، به احتمال زیاد درباره کمپین تبلیغات کلیکی گوگل تحقیقات زیادی انجام داده اید.

در این روش شما  مبلغی به موتورهای جستجو پرداخت می کنید و سایت شما در قسمت تبلیغات نمایش داده خواهد شد و به ازای هر کلیلکی که کاربر پس از جستجو در موتورهای جستجو بر روی تبلیغات شما کلیک میکند هزینه محاسبه میگردد.

جالبه بدانید که تبلیغات کلیکی تنها محدود به سایت های پربازدید نیست بلکه اپلیکیشن های موبایلی را نیز شامل می شود.

از دیگر روش های محبوب در تبلیغات اینترنتی رپورتاژ آگهی است. رپورتاژ آگهی می تواند برای شما مزایای بسیاری داشته باشد از جمله اینکه می توانید بک لینک دائمی دریافت کنید و از طریق لینک ترافیک سایت شما بالا برود و به شناخت برند شما کمک کند.

مزیت های دیجیتال مارکتینگ

استفاده از رسانه های دیجیتال برای بازاریابی و تبلیغات کسب و کار بخش جدایی ناپذیر در کسب و کارهای اینترنتی است.

با وجود رسانه های اجتماعی دیگر کمتر کسی پیدا می شود که به راحتی به کسب و کاری اعتماد کند و افراد اکثرا به حرف این و آن در شبکه های اجتماعی محبوب خود توجه می کنند.

در واقع به خاطر همین موضوع هم که شده است باید از رسانه های دیجیتال استفاده کنید.

شما برای بقا در بین رقبای خود باید در رسانه های دیجیتال حضور داشته باشید و این چنین نباشد که فقط از آن کمک بگیرید.

در آخر

دیجیتال جز جدایی ناپذیر در کسب و کارهای اینترنتی است. استفاده از ابزارهایی که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم برای هر کسب و کار آنلاینی واجب است. یعنی همه کسب و کارها ملزم به استفاده از آن هستند.

امیدوارم از این مقاله نیز استفاده کافی را برده باشید. از شما دوستان عزیزم می خواهیم که اگر شما هم نظر یا ایده ای دارید با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

 

 

 

Pin It

درباره علیرضا زاهدی

در حال حاضر در حوزه دیجیتال مارکتینگ مشغول هستم. این روزها در زمینه سئو،طراحی سایت و تولید محتوا فعالیت و مطالعه دارم. اهل یادگیری هستم و بیشتر وقت خود را در وب پیشه می گذرانم.

ارسال دیدگاه